DGS (DİKEY GEÇİŞ SINAVI) HAKKINDA MERAK EDİLENLER​

DGS NEDİR?

DGS, herhangi bir üniversitenin ön lisans bölümlerinden mezun olmuş ya da olabilecek durumdaki öğrencilerin katılabildiği, öğrenimlerini lisans düzeyinde tamamlayabilme hakkını elde edebilmek amacıyla ÖSYM tarafından gerçekleştirilen çoktan seçmeli dikey geçiş sınavıdır.

DGS ‘ye KİMLER BAŞVURMALIDIR ve KİMLER BAŞVURABİLİR?

Yükseköğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmak isteyenler bu sınava başvurmalıdır. Açık öğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmak isteyenlerin de bu sınava başvurmaları gerekirSınava, bir ön lisans programlarından mezun adaylar başvurabilir. Son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da sınava başvurabilir.
Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

kpss-Mksu_cover

DGS SINAVININ KAPSAMI NEDİR?

Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Test 60 matematik ve 60 Türkçe olmak üzere toplam 120 sorudan oluşur. Sınavda uygulanacak test, sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Sınav süresi 150 dakika yani 2 saat 30 dakikadır.

 DİKEY GEÇİŞ SINAVININ AVANTAJLARI

-DGS, 4 yıllık bir lisans programına yerleşmenin en kısa yoludur.
DGS müfredatında yer alan konular, YKS’ye kıyasla daha azdır. Sorumlu olunan dersler sadece Matematik ve Türkçedir.
-YKS’de genel katılımcılar Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi mezunlarından oluşurken, DGS’de katılımcıların büyük bir bölümü meslek lisesi çıkışlıdır.
-Okul puanı düşük olan bir öğrenci, sınav sistemi sayesinde disiplinli ve programlı bir çalışmayla DGS’de başarılı olabilmektedir.
-YKS’de her yıl ortalama iki milyon öğrenci sınava girerken; DGS’de bugüne kadar en yüksek katılım 300.000 kişi olarak gerçekleşmiştir.
-YKS’de kazanma oranı daha düşükken, DGS’de kazanma oranı daha yüksektir.

DGS’de ÖBP NEDİR?

DGS’ye başvuran her aday için, bitirme yılı ve diploma notu dikkate alınarak Ön lisans Başarı Puanı (ÖBP)olarak adlandırılan bir puan hesaplanır. Mezun durumda olmayan adaylar için diploma notu yerine not ortalaması kullanılır. Adayların not ortalamaları önce 100’lük sisteme çevrilir. Ardından 0,8 ile çarpılır ve ÖBP puanı elde edilir.

Ön lisans akademik not ortalamaları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilerek) 0,8 ile çarpılarak Ön lisans Başarı Puanına (ÖBP) dönüştürülür. Böylece, 50 olan en düşük notun ÖBP değeri 40 olacak, en yüksek 100 olan notun da ÖBP değeri 80 olacaktır. 50’nin altında olan notlar 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Bu şekilde hesaplanan Ön lisans Başarı Puanı merkezî sınavdan alınan puana eklenerek adayın yerleştirme puanı hesaplanacaktır.

Örnek ÖBP Hesaplaması:

Mezuniyet notu 3.50
3.60 x 25 = 90 (4’lük sistemi  100 ‘lük sisteme dönüştürme)
90 x 0.8 = 72 ÖBP

DGS PUANI NASIL HESAPLANIR?

DGS’de ek puan  uygulaması yoktur. Ayrıca öğrencilerin netleri belirlenirken 4 yanlış 1 doğruyu yok etmektedir. Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır.

Örnek olarak;

 

Sayısal Testi

Sözel Testi

ÖBP

DGS Sayısal Puan

3

0,60

0,60

DGS Sözel Puan

0,60

3

0,60

DGS Eşit Ağırlıklı puan

1,8

1,8

0,60

DGS her yıl ÖSYM tarafından yapılan bir sınavdır. Dolayısıyla bir yıl geçerlidir.
Katsayılar her yıl sınava giren kişi sayısına göre değiştiği için her sene puan hesaplaması az da olsa farklı olmaktadır.

Ancak 29.07.2010 YÖK genel kurul  toplantısında; bir  önceki   yıl DGS  sonucunda üniversiteye yerleşen adayların ÖBP’si   0,45  katsayısı ile çarpılmasına  yani ÖBP’de  puan  kesintisine karar  verilmiştir.

Çok önemli !!! Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır. Yani öğrenci en az bir sözel ve birde sayısal net yapmak zorunda.

 DİKEY GEÇİŞ SINAVININ AVANTAJLARI

DGS, 4 yıllık bir lisans programına yerleşmenin en kısa yoludur.
DGS müfredatında yer alan konular, YKS’ye kıyasla daha azdır. Sorumlu olunan dersler sadece Matematik ve Türkçedir.
-YKS’de genel katılımcılar Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi mezunlarından oluşurken, DGS’de katılımcıların büyük bir bölümü meslek lisesi çıkışlıdır.
-Okul puanı düşük olan bir öğrenci, sınav sistemi sayesinde disiplinli ve programlı bir çalışmayla DGS’de başarılı olabilmektedir.
-YKS’de her yıl ortalama iki milyon öğrenci sınava girerken; DGS’de bugüne kadar en yüksek katılım 300.000 kişi olarak gerçekleşmiştir.
YKS’de kazanma oranı daha düşükken, DGS’de kazanma oranı daha yüksektir.

pexels-photo-267885

 DGS’DE EK YERLEŞTİRME YAPILIYOR MU?

Eylül 2009 tarihinden itibaren ÖSYM tarafından Dikey geçiş sınavına giren adaylara ek yerleştirme hakkı sağlamıştır.

DGS’Yİ KAZANDIKTAN SONRA İNTİBAK PROGRAMI NEDİR?

“Lisans  Öğrenimine Hazırlık sınıfı” daha cok bilinen adıyla  intibak sınıfı ,2011 yılında  kaldırılmıştır. Buna göre;  dikey geçiş sınavı ile üniversitelere geçiş yapan öğrenciler, “atılma” kaygısı olmadan okuyabilmekte ve öğrenci statüsünde sayılmaktadırlar.

DGS’Yİ KAZANDIKTAN SONRA ÜNİVERSİTEYE KAÇINCI SINIFTAN BAŞLARIM?

DGS’yi kazanan öğrencilerin hangi sınıftan başlayacağını üniversite yönetimi karar vermektedir. Fark derslerinin az olması açısından mezun olunan ön lisans programına en yakın lisans programı seçilmelidir. Üst sınıftan kredi alarak,erken mezun olabilme şansına sahiptir. Bazı üniversiteler DGS’den kazanan öğrencileri üçüncü sınıftan başlatabilmektedir.

DGS TERCİH İŞLEMLERİ NE ZAMAN YAPILIR?

DGS Tercih işlemleri sınavdan sonra yapılmaktadır. DGS sonuçları açıklandıktan 4-5 gün sonra tercih işlemleri başlamaktadır. (Ağustos ayının üçüncü haftası gibi) ÖSYM adaylara, 30 adet tercih yapma hakkı tanımıştır.

DGS, TERCİHLERİMDE İSTEDİĞİM BÖLÜMÜ YAZABİLİR MİYİM?

DGS Tercihlerinizde sadece mezun olduğunuz bölümle ilgili YÖK tarafından belirlenmiş bölümleri tercih edebilirsiniz.

Hemen Başvur, 200 TL İndirimi Kap!