Blog

KPSS A SINAVI

“A grubu kadrolar, kariyer kadroları olarak da açıklanmaktadır. Bu kariyer kadrolarının içerisinde müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, kaymakam adaylığı vb. alanlar bulunmaktadır. Bu kadrolardan seçim yapabilmek için kurumların alım yapacakları unvan için belirlenen KPSS puanının alınması gereklidir. Ardından kurumlar tarafından yapılan yeterlilik sınavlarından da başarılı sonuç alınması halinde kişilerin atamaları yapılır.

KPSS-A Grubuna girecek olan adayların KPSS Genel Kültür Genel Yetenek Sınavlarına girmiş olması gerekmektedir. Kurumların açık olduğunu belirlediği kadrolar için yapılacak sınav için öncelikli bir sınav olarak KPSS Genel Kültür Genel Yetenek Sınavlarına girmek zorunlu olarak gösterilmektedir.

KPSS Alan Bilgisi Sınavı’na önceden sadece İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Hukuk, Mühendislik vb. fakültelerden öğrenciler alınmaktayken artık neredeyse bütün fakültelerden mezunların sınava kabulü mümkündür. Ancak farklı bölüm ve fakültelerden yapılan alım sayısı diğerlerine göre düşük olabilmektedir. İhtiyaca göre değişen alımlar Devlet Personel Başkanlığı tarafından belirlenmekte olup belirlenen tarihlerdeki memur alım sayılarının bulunduğu çizelgelerde yer almaktadır.

KPSS-A Sınavı Ne Zaman Yapılır?

KPSS A Grubu sınavları her yıl yapılarak ilgili kadrolara atamalar gerçekleştirilir. Bu sınava sadece lisans mezunları ve mezun olabilecek olan adaylar alınmaktadır. Yani adayın ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına iş başvurusu yaptığı tarihte mezun durumunda olması gereklidir. Sınavın geçerlilik süreci, sınavın yapıldığı tarihten itibaren iki yıllık bir süreci kapsamaktadır.  A Grubu kadrolarındaki bir diğer fark ise yeterlilik sürecinin bulunmasıdır. Bu süre içerisinde memura gerekli iş yeterlilikleri gösterilir ve mesleki nitelikler kazandırılır. 3 yıllık bir sürenin sonucunda memurlar tez hazırlar ve bunu yazılı ve sözlü bir biçimde kurum tarafından sınava tabi tutulur.

KPSS-A Diğer Kadrolar İçin Geçerli Olur mu?

KPSS-A oturumuna uygun lisans diplomaları bulunan adayların hepsi katılabilir. Bu bir tercihtir. Zira üst düzey yöneticilik kadroları, özel olarak belli alanlardan personel almak durumunda değildir. Örneğin, Tarım bakanlığına biz müfettiş veya üst düzey yönetici alınacakken, siyasal bilgiler veya diğer idari bilimler kadrolarından alım yapılması zorunluluk arz etmez. Bu bakanlık tercih etmesi durumunda Ziraat mühendisi, su ürünleri veya biyoloji gibi ilgili bölümlerin mezunlarını da üst düzey yönetici olarak atayabilir. Burada kariyer hedeflerinin doğru belirlenmesi doğru olacaktır. Eğer üst düzey atamalar noktasında bir atama isteğiniz varsa, elbette başvuru yapabilirsiniz. Ancak bu sınavda elde edeceğiniz sonuçlar, diğer puan türleri ile yapılan atamalar için geçerli olmayacaktır. Atama yapılırken en üst düzey kadrolar için yapılan sınava katılmış olmanız değil, ilgili sınavdan ilgili puanı almış olmanız önem arz edecektir.”

KAYNAK: https://www.guncelkpssbilgi.com/kpss-a-hangi-meslekler-icin-zorunludur/

Hemen Başvur, 200 TL İndirimi Kap!